• Gminny Dzień Dziecka 2022

          • 22 czerwca 2022 roku na stadionie przy szkole podstawowej w Szydłowie odbył się gminny festyn z okazji Dnia Dziecka. Wzięli w nim udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Grabica.
            Główną atrakcją były liczne konkursy sprawnościowe rozgrywane pomiędzy reprezentacjami szkół w trzech kategoriach wiekowych. Ponadto dla uczestników przygotowano poczęstunek i napoje a także dziecięcy dmuchany plac zabaw. Na koniec odbyło się podsumowanie przeprowadzonych konkursów i wręczenie nagród w postaci sprzętu sportowego dla szkół. Przy okazji wójt pan Krzysztof Kuliński wręczył też nagrody  laureatom tegorocznej edycji gminnego konkursu dla dzieci i młodzieży "Piękno jest blisko nas".
            Nowa galeria Gminny Dzień Dziecka 2022 została dodana do albumu fotograficznego

        • Gminny Dzień Dziecka/Rajd rowerowy
          • Gminny Dzień Dziecka/Rajd rowerowy

          • Gminny Dzień Dziecka (który wcześniej był planowany na 1 czerwca) został przeniesiony na środę 22 czerwca.

            Poniżej RAMOWY PROGRAM IMPREZY

            9.00 - 9.15 – Oficjalne rozpoczęcie festynu

            9.15 – 10.30 – Animacje dla młodszych dzieci

            10.30 – 11.30  - Konkurencje sportowe o Puchar Wójta Gminy Grabica,

            dla klas  I-VIII (stadion sportowy)

            12.15 – 12.30 – Challenge taneczny

            12.30 - 13.00 - Podsumowanie, wręczenie dyplomów, nagród, zakończenie imprezy

            W czasie trwania festynu uczniowie będą mogli korzystać z pozostałych atrakcji, min.:

            • dmuchanego placu zabaw dla najmłodszych,
            • słodkiego poczęstunku, grilla
            • waty cukrowej itp.

            Rozkład jazdy autokarów na Gminny Dzień Dziecka we wtorek 21 czerwca dostępne są na stronie szkoły w zakładce Dokumenty:

            https://spwitos.edupage.org/text/?text=text/text2&subpage=5

             

            Przypominam, że w najbliższą niedzielę odbędzie się siódma edycja ekologiczno-historycznego rajdu rowerowego po terenie gminy Grabica, który startuje z parkingu naszej szkoły. Zapisy na imprezę już wystartowały. Organizatorem rajdu jest Stowarzyszenie Nasza Ziemia Piotrkowska - Grabica. Więcej informacji na stronie:

            https://www.facebook.com/Nasza-Ziemia-Piotrkowska-Grabica-583809431675344

          • Trzydniowa wycieczka Tarnowskie Góry – Beskid Sądecki - Kraków

          • W dniach 13 – 15 czerwca 2022 r. uczniowie klas IV – VIII wraz z opiekunami wzięli udział w trzydniowej wycieczce do Tarnowskich Gór, Beskidu Sądeckiego i Krakowa. Organizatorką wyjazdu była pani Marzena Kukuła. W pierwszym dniu młodzież zwiedzała Zabytkową  Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt  wpisany na listę Światowego Dziedzictwa  UNESCO, w kopalni uczniowie zjechali 40 metrów pod ziemię i przeszli podziemną trasą pieszą liczącą  około 1700 metrów, jednak największą atrakcją był podziemny spływ łodziami. Drugi dzień to wędrówka po  Beskidzie Sądeckim, młodzież przeszła masywem górskim Dzwonkówki, odwiedziła schronisko Bereśnik, a także zwiedziła  zabytki Szczawnicy.  Ostatnim punktem  wycieczki było zwiedzanie  Krakowa. Uczniowie zwiedzili m.in. Wzgórze Wawelskie, Stare Miasto, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Pałac Biskupów Krakowskich, odbyli rejs statkiem po Wiśle, spacerowali po krakowskich Plantach, w Sukiennicach zakupili pamiątki. Na koniec młodzież wzięła udział w warsztatach wypieku krakowskich obwarzanków w Muzeum Obwarzanka. Około 21.30 pełni wrażeń uczestnicy wrócili do domu.

          • Sukcesy uczniów w konkursie recytatorskim w Brzozie

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II  Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim Poezji Adama Mickiewicza organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Adama Mickiewicza w Brzozie. Udział zakończył się sukcesami i tak II miejsce w kategorii klas VI - VIII zajął Wiktor Ossowski z klasy 8, który wyrecytował „Redutę Ordona”, wyróżnienie w kategorii klas III – V zdobyła  Ada Płoszyńska z klasy 5, recytując wiersz „Nad wodą wielką i czystą”. Uczniów do konkursu przygotowała p. Marzena Kukuła. Gratulujemy sukcesów!

          • Zwiedzaliśmy Piotrków Trybunalski

          • W dniu 10. 05. 2022 r uczniowie klas IV- VIII Szkoły Podstawowej im. W. Witosa w Szydłowie uczestniczyli w wycieczce do Piotrkowa Trybunalskiego pod kierunkiem nauczyciela historii Edyty Bąkowskiej. Po mieście oprowadzał nas przewodnik p. Kendra. Wysłuchaliśmy ciekawych wiadomości o historii naszego miasta, powstaniu zamku, zjazdach szlacheckich i Trybunale Koronnym oraz anegdot na temat pobytu w Piotrkowie królowej Bony. Następnie obejrzeliśmy wystawy w muzeum piotrkowskim. Oprócz stałych ekspozycji można było zobaczyć makietę dawnego Piotrkowa, stroje królowej Bony i króla Zygmunta Starego oraz ich dworzan. Ciekawość wzbudziły miecze katowskie, znajdujące się w gablocie. Młodzieży podobała się też zagroda chłopska . Pokazana była izba chłopska z dawnymi naczyniami, meblami, narzędziami, jakich używano wtedy w gospodarstwie. Dziewczyny mogły przymierzyć zapaski i części garderoby damskiej z tego okresu. Młodsi byli zadowoleni z kolejnej ekspozycji – wystawy dawnych strojów. Niektórzy skorzystali z możliwości zrobienia sobie zdjęć  w stroju koronacyjnym z berłem w dłoni. 
            Uwieńczeniem naszej wycieczki była wizyta w McDonaldzie . Było coś dla ducha, to musiało być i coś dla ciała.

          • Nasi laureaci konkursu „Piękno jest blisko nas”

          • 13 maja 2022 r. w Szkole Podstawowej im. H. Sienkiewicza w Woli Kamockiej odbyło się podsumowanie III Międzyszkolnego konkursu plastycznego - „Piękno jest blisko nas”. W konkursie brali udział uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy Grabica. Konkurs odbywał się w kategoriach klas III-IV, V oraz VI-VIII. Uczniowie klas młodszych musieli wykonać dowolną techniką pracę plastyczną (format A3) na temat wybranego obiektu historycznego lub współczesnego z terenu gminy. Starsi na ten sam temat wykonywali przestrzenną makietę z wykorzystaniem dowolnego materiału.
            W konkursie brali udział uczniowie szkoły w Szydłowie im. W. Witosa. W kategorii klas V: I miejsce zajęła Martyna Skałbana, II miejsce – Julia Skórka.
            W kategorii VI – VIII trzy pierwsze miejsca (na 4 przyznane ex aequo) zajęli nasi uczniowie:
            - Zuzanna Krawczyk , Maria Każmierczak,
              (klasa VII, makieta Dworku w Szydłowie)
            - Dariusz Owczarek, Marek Maciołek,
              (klasa VI, makieta kościoła w Szydłowie)
            - Michalina Dróżdż, Martyna Płoszyńska,
              (klasaVI, makieta kapliczki w Dziwlach).
            Prace można oglądać na wystawie pokonkursowej w Centrum Kultury w Grabicy.
            Zdjęcia wszystkich prac obejrzeć można także w GALERII na stronie internetowej organizatora.

        • CUDOWNE BAŚNIE ANDERSENA
          • CUDOWNE BAŚNIE ANDERSENA

          • W dniu 7 czerwca 2022r. odbył się szkolny konkurs literacki dla OP i klas I-III pod nazwą „Cudowne baśnie Andersena” zorganizowany przez P. Beatę Czerwińską. Do konkursu przystąpiły 4 pięcioosobowe drużyny reprezentujące OP i klasy I-III. Konkurs składał się z 7 konkurencji, które łączyły edukację polonistyczno-społeczną z muzyczną i plastyczną. W skład jury weszli nauczyciele: P. Bernarda Maciejewska i P. Magdalena Krasoń. Uczestnicy konkursu wykonywali pracę plastyczną do wylosowanej baśni Andersena, śpiewali piosenkę „Podróż do krainy bajek”, układali puzzle w formie układanki i on-line, odgadywali tytuły utworów oraz nazwy bohaterów wylosowanych fragmentów utworów, odpowiadali na pytania ustnie lub pisemnie w formie testu, układali portret Andersena, rozwiązywali krzyżówkę z hasłem oraz rozwiązywali zagadki. Zwycięzcą tego konkursu została drużyna z klasy II. Drugie miejsce zajęli uczniowie z klasy I, trzecie miejsce – dzieci z OP, czwarte miejsce – reprezentanci klasy III.  Poniżej znajduje się tabela zbiorcza z punktacją poszczególnych drużyn. Wszyscy uczestnicy konkursu na podsumowującym apelu końcowo rocznym  otrzymają pamiątkowe dyplomy, a laureaci nagrodę główną.

          • Dzień Dziecka w Oddziale Przedszkolnym

          • W dniu 1 czerwca 2022 roku  w Oddziale Przedszkolnym radośnie obchodzono Dzień Dziecka.
            Dzieci wzięły aktywny udział w zorganizowanych atrakcjach:
            * w tańcu i śpiewie przy znanych i lubianych melodiach (z wykorzystaniem YouTube i ekranu tablicy interaktywnej),
            * w konkursach: z balonami, z krzesełkami, z butelką,
            * w poczęstunku przygotowanym dzięki pomocy rodziców,
            * w możliwości "pomalowania buzi".
            Przygotowane zabawy dostarczyły dzieciom wiele radości i pozytywnych emocji.

        • Sukcesy naszych szachistów.
          • Sukcesy naszych szachistów.

          • Wiele radości w ostatnich dniach przynieśli reprezentanci naszej Szkoły i Gminy w szachach. W organizowanych  w Pokrzywnie, woj. opolskie , ogólnopolskich Zawodach w Szachach Drużynowych Szkół w dniach 29.05 -1.06.2022 nasza drużyna w składzie: Amelia Kałkowska, Maciej Błaszczyk- kapitan, Wiktor Ossowski, Oliwier Parszcz i Adam Pustelnik zajęli wysokie X miejsce!!! po trzech dniach intensywnych rozgrywek. Należy podkreślić, że prawo do wystawienia drużyny miały szkoły, których reprezentacje zajęły miejsca 1 lub 2 podczas w aktualnej sesji igrzysk wojewódzkich, gdzie nasza drużyna zajęła w tym roku I miejsce!!!

            Kolejnego dnia, czyli 2 czerwca, drużyna najmłodszych reprezentantów z klas I-III wzięła udział w wielkim finale szachowego Turnieju o Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego #ŁódzkieGrawSzachy, którego pomysłodawcą jest Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. Naszą Szkołą i Gminę reprezentowała drużyna w składzie: Czajka Amelia (kl. III), Wężyk Amelia (kl. II),  Szewczyk Jakub (kl. I),  Szewczyk Michał (kl. II), Piotrowski Antoni (kl. III) i Dryzek Hubert (kl. III). Przy szachownicach w Teatrze Wielkim w Łodzi zasiadło blisko 80 uczniów najmłodszych klas szkół podstawowych i zerówek w przedszkolach z całego województwa. To najlepsi spośród ponad 550 małych szachistów, którzy walczyli o prestiżowe trofeum. Wszyscy nasi uczniowie zajęli czołowe pozycje, a w kategorii dziewczynek Czajka Amelia zajęła I miejsce!!! natomiast w kategorii chłopców Szewczyk Michał zajęła II miejsce!!!

            Składamy serdeczne gratulacje uczniom i ich rodzicom, życząc kolejnych sukcesów w kolejnych latach.

          • Szkolny Konkurs Literacki „Henryk Sienkiewicz – pisarz na miarę Nagrody Nobla” rozstrzygnięty!

          • W maju odbył się konkurs literacki poświęcony naszemu polskiemu nobliście - Henrykowi Sienkiewiczowi. Konkurs składał się z trzech etapów, przeznaczony był dla uczniów klasy VII i VIII. W pierwszym etapie młodzież odpowiadała na pytania dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, drugie zadanie konkursowe to przygotowanie w wybranej technice plastycznej projektu okładki dowolnej książki naszego wielkiego pisarza. Okładki oceniło jury, przyznając od 1 do 10 punktów. Ostatni etap – to rozwiązanie na platformie EDUELO testu z zakresu poznanych w szkole podstawowej lektur autorstwa Henryka Sienkiewicza.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            I miejsce – Maja Sopata (klasa VIII),

            II miejsce – Zofia Trawińska (klasa VIII),

            II miejsce – Lena Pielużek (klasa VII),

            III miejsce – Maria Kaźmierczak (klasa VII).

            Zwycięzcom gratulujemy!

            Konkurs przygotowała i przeprowadziła Marzena Kukuła

        • CUDOWNE BAŚNIE ANDERSENA
          • CUDOWNE BAŚNIE ANDERSENA

          • W dniu 7 czerwca 2022r. odbędzie się szkolny konkurs literacki dla dzieci z OP i  uczniów klas I – III pod nazwą „Cudowne baśnie Andersena” (Regulamin), którego organizatorem jest pani Beata Czerwińska. Konkurs organizowany jest w ramach działań promujących i wspierających rozwój czytelnictwa wśród dzieci oraz z okazji przypadającego w dniach 1 – 8 czerwca Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Konkurs ma charakter rywalizacji zespołowej. Poszczególne konkurencje/zadania zostały dostosowane do poziomu grup wiekowych dzieci. Działania w ramach konkursu łączyć będą różne rodzaje aktywności: muzyczną, plastyczną, polonistyczno-społeczną. Głównym celem konkursu jest wyzwalanie inwencji twórczej i pozytywnych emocji.

             Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy. Każde przeczytane opowiadanie, bajka, baśń mogą stanowić temat do rozmowy, wspólnej dyskusji na temat przeczytanej treści, planu wydarzeń w utworze, miejsca i czasu akcji, przygód bohaterów, oceny ich postępowania, opisów postaci. Dlatego zapraszamy najmłodszych do czytania baśni Andersena i do udziału w tym konkursie.
             

        • Wycieczka najmłodszych do Malutkie Resort
          • Wycieczka najmłodszych do Malutkie Resort

          • W dniu 17 maja 2022 roku uczniowie klas I-II oraz dzieci z OP odbyły wycieczkę do Malutkie Resort koło Radomska. Organizatorem wycieczki była pani Beata Czerwińska – wychowawca klasy II.

            Po przybyciu na miejsce i powitaniu w altanie grillowej, pani przewodnik zabrała grupę dzieci na ponad godzinny spacer. Przewodniczka przedstawiła krótki zarys funkcjonowania stadniny, ciekawostki z zakresu hodowli koni i jeździectwa, dopasowane do wieku grupy. Na pastwiskach opowiedziała o koniach z bogatymi rodowodami oraz o tych, z przeszłością filmową. W trakcie spaceru dzieci odwiedziły również: powozownię z zabytkowymi bryczkami i maszynami, siodlarnie i kilka innych ciekawych miejsc. Podczas wizyty w mini zoo każdy z uczestników wycieczki, poza możliwością pogłaskania niektórych zwierząt, mógł dowiedzieć się najważniejszych informacji o każdym z nich. Były dziki, kuce, osiołek, muł, owce kameruńskie, wrzosówki, daniele, kozy i kilka innych gatunków zwierząt.

            Po spacerze dzieci brały udział w warsztatach kulinarnych z wypieku chleba i wyrobu masła. Zajęcia odbywały się w Altanie Grillowej. Uczestnicy otrzymali garść ciekawostek na temat produkcji masła i surowców niezbędnych do jego wykonania. Dzieci w parach, tradycyjną metodą ubijały masło. W trakcie trwania warsztatów kulinarnych z wypieku chleba dzieci dowiedziały się od gospodyni niezbędnych informacji o jego historii, naturalnych surowcach i procesie wypieku. Mogły obejrzeć z bliska piec chlebowy. Następnie z pomocą gospodyni przygotowywały i wyrabiały ciasto. Uformowane mini chlebki o różnych kształtach zabrane były do pieca głównego na kuchni a uczestnicy w tym czasie korzystali z pozostałych atrakcji, między innymi z pobytu w Fun Parku.

            Fun Park to miejsce zabaw, na które składa się między innymi  cztero- piętrowy figloraj z mega zjeżdżalnią oraz zjeżdżalnią typu „Ślimak” , trampoliny dwupłaszczyznowe ze ścianką wspinaczkową, basenem z gąbkami oraz koszami do treningu wsadów , tor przeszkód Ninja , dmuchana zjeżdżalnia i wiele innych atrakcji. W ramach poczęstunku w Fun Parku dzieci miały nieograniczony dostęp do dzbanków z wodą do picia i popcornu.  

            Na koniec imprezy dzieci skosztowały przy grillu z kiełbaskami swoich mini chlebków posmarowanych świeżym masełkiem, co było efektem połączenia zajęć z wyrobu masła z zajęciami z wypieku chleba. Te chwile radości i beztroskiej zabawy, zapewne będą chciały zapamiętać na długo, gdyż już dawno nie miały takiej okazji, by móc razem tak spędzić szkolny czas.

        • Spektakl „Sąd nad Balladyną”
          • Spektakl „Sąd nad Balladyną”

          • 16 maja 2022 r. młodzież z klasy VII przygotowała przedstawienie „Sąd nad Balladyną” inspirowane sztuką Juliusza Słowackiego „Balladyna”. Uczniowie wcielili się w postaci dramatu i przenieśli się do sali sadowej, w której zeznawali przeciwko Balladynie. Młodzi aktorzy bardzo sugestywnie zagrali swoje role, które wcześniej przygotowali pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego – pani Marzeny Kukuły, samodzielnie przygotowali również kostiumy.

            Głównym celem przygotowania przedstawienia było rozbudzanie zainteresowań uczniów teatrem, przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze, obcowania ze sztuką, ale przede wszystkim przypomnienie treści lektury, bowiem spektakl był skierowany do uczniów klasy VIII, którzy w przeddzień egzaminu ósmoklasisty mogli w niebanalny sposób przypomnieć sobie treść lektury. 

          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Magia żywego słowa”

          • 12.05.2022 r. w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski pod hasłem „Magia żywego słowa”. Celem konkursu  było rozwijanie zainteresowań  literackich, przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze, promowanie żywego słowa wśród dzieci i młodzieży oraz doskonalenie zdolności recytatorskich. Uczniowie mogli prezentować swoje ulubione wiersze, a przede wszystkim uczyli się rywalizacji w przyjaznej atmosferze.

            Wchodząc w ten stan - twórczego myślenia, kreowania świata poprzez „słowo”, budujemy przyjemny, przyjazny, poetycki świat, w którym wszelkie wartości tj., wiara, nadzieja, prawda, poczucie tożsamości mają ogromne znaczenie. Pozwalają bowiem młodemu  człowiekowi ukształtować własny charakter, utożsamić się z tym, co piękne i prawdziwe, a także oddać własne emocje poprzez analizę rzeczywistości zawartej w twórczości poetyckiej wielu pisarzy.

            O tym, że słowo - słowo pisane - poezja - sztuka przyciągają jak magnez dzieci oraz młodzież z naszej szkoły, wiemy od wielu lat za sprawą Szkolnego Konkursu Recytatorskiego, który po raz pierwszy został zorganizowany w naszej szkole w roku szkolnym 2002/2003. Co dostrzegli w wierszach uczestnicy tegorocznego konkursu? Wybór twórczości był tak obszerny i ciekawy, iż na pewno każdy z uczestników odnalazł w prezentowanych utworach najwspanialsze wartości. Podczas konkursu usłyszeliśmy wiersze polskich poetów, między innymi: Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Danuty Wawiłow, Marii Konopnickiej, Józefa Ratajczaka, Wisławy Szymborskiej, Adama Mickiewicza, Tadeusza Różewicza.

            Do zmagań konkursowych i prezentacji swojego talentu przystąpiło łącznie dwadzieścioro uczestników z oddziału przedszkolnego i klas I - VIII. Po dokonaniu oceny występów, jury w składzie: p. dyrektor Jarosław Baran, p. Monika Mirowska, p. Magdalena Krasoń, p. Elżbieta Jóźwik wyłoniło zwycięzców.

            Wyniki przedstawiają się następująco:

            ODDZIAŁ PRZEDSZKOLNY- KLASA I

            miejsce I – Lea  Miśkiewicz

            miejsce II – Maria Majchrzak

            miejsce III – Nikola  Kulbat

             

            KLASY II-III

            miejsce I – Julia  Rycerz

            miejsce II – Weronika Skwarkowska

            miejsce III – Kaja Kamińska

             

            KLASY IV-VI

            miejsce I – Ada Płoszyńska

            miejsce II – Wiktoria Skórniewska

            miejsce III – Marcel  Kulbat

             

            KLASY VII-VIII

            miejsce I – Anna Pabisiak

            miejsce II – Wiktor Ossowski

            miejsce III – Maja Sopata

            Pragniemy podziękować wszystkim uczestnikom za udział w konkursie i pogratulować niezwykłych występów. Życzymy wszystkim kontynuowania przygody z poezją i serdecznie zapraszamy na kolejne edycje konkursu.

            Przygotowaniem oraz przeprowadzeniem konkursu zajęła się p. Anna Ożarek

             

          • Szkolny Konkurs Literacki "Henryk Sienkiewicz – pisarz na miarę Nagrody Nobla"

          • REGULAMIN KONKURSU
            1.  Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas VII – VIII Szkoły Podstawowej w Szydłowie, uczestnictwo w nim jest dobrowolne.
            2.    Zadania konkursowe obejmują wiedzę na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.
            3.    Konkurs przebiega w dwóch etapach:

             I etap polega na udzieleniu pisemnej odpowiedzi na cztery pytania zamieszczane przez kolejne 5 dni na szkolnej tablicy. Odpowiedzi uczniowie składają na piśmie u organizatora konkursu. Za I etap można zdobyć 20 punktów. 

             II etap: projekt okładki do dowolnie wybranej książki H. Sienkiewicza, technika dowolna, format A4, za II etap można zdobyć maksymalnie 10 punktów.

            III etap: test z wiedzy o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza zamieszczony na platformie e-learningowej Moodle, pisany w obecności komisji konkursowej.
             
            4. Warunkiem zakwalifikowania ucznia do kolejnych etapów konkursu jest zdobycie przez niego co najmniej połowy punktów możliwych do uzyskania w pierwszym etapie.
            5. Zwycięzcą konkursu zostanie uczeń, który zdobędzie największą liczbę punktów, licząc łącznie wyniki z dwóch etapów.
            6. Dla uczestników konkursu przewidziane są nagrody książkowe oraz oceny celujące 
            z języka polskiego.
            7. I etap konkursu  rozpocznie się 6 maja 2022 r. i potrwa do 12 maja 2022 r.
            8. II etap konkursu trwać będzie od 6 maja 2022 r. do 17 maja 2022 r.
            9. III etap konkursu odbędzie się w pracowni informatycznej 17 maja 2022 r.

                                                                                                                                                Organizator: Marzena Kukuła
             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im.Wincentego Witosa w Szydłowie
      • tel/fax 44-6171026
      • Szydłów-Kolonia 47, 97-306 Grabica Poland
  • Galeria zdjęć

      brak danych